Žeriav bude už čoskoro minulosťou

Stavebné práce na západnom paláci hradu Beckov pomaličky finišujú. Z tohto dôvodu už na hrade nebude potrebný, pre mnohých návštevníkov neželaný, pre samotnú stavbu však veľký pomocník - žeriav. Dnes sa začínajú práce na jeho demontáži.

Práce na západnom paláci hradu Beckov prebiehali aj v priestoroch, ktoré boli veľmi exponované. Hradné bralo má približne 60 metrov a západná stena tohto paláca je najväčším múrom, ktorý bolo potrebné vyspraviť. Zabránilo sa tak ďalšej degradácii murív a ohrozovaniu majetku a životov nie len návštevníkov, ale aj obyvateľov Beckova, ktorí žijú pod hradom.

Práce na hornom hrade sú, boli a budú veľmi náročné z hľadiska logistiky. Kameň, ťažké pieskovcové články, drevené trámy a ďalší materiál je veľmi obtiažne vynášať priamo k stavenisku. Preto sa stavebná firma PAMARCH, s.r.o. rozhodla v máji roku 2022 inštalovať približne 50 metrov vysoký žeriav na dolnom nádvorí. Vďaka nemu sa na hrad vyviezlo viac ako 9 ton trámov na strop, desiatky metrov kubických kameňa a iného stavebného materiálu.

Po približne deviatich mesiacoch sa s žeriavom lúčime. Sme radi, že tento pomocník tu s nami bol. Oveľa viac nás aktuálne asi teší aj to, že diaľkové pohľady na hrad sa opäť vrátia k pôvodnému, čisto ruinálnemu obrazu nášho hradu, bez tejto už dnes bývalej dominanty sezóny 2022. Práce na demontáži budú prebiehať do piatka 27. januára 2023.