Stibor ml. na hrade Beckov

Keď sa nám podarilo v roku 2018 vyrobiť kópiu tzv. Beckovskej / Koryčanskej madony, jednalo sa o návrat jedného z významných artefaktov spätých s hradom Beckov, ktoré sa aj reálne zachovali až do dnešných dní. Originál sa nachádza nad oltárom v kostole v obci Koryčany. V súčasnosti sa podaril podobný zámer doviesť do zdarného cieľa.

Obec Beckov v rámci realizácie projektu Urobme autentickú rekonštrukciu a poďme do toho (akronym DRAGON), ktorý je financovaný z prostriedkov EHP a Nórska a štátneho rozpočtu mala okrem stavebnej časti zhotoviť aj časť interiérového vybavenia novovznikajúcej stálej expozície, ktorá bude venovaná najvýznamnejšiemu rodu, ktorý hrad vlastnil a to Stiborovcom.

Súčasťou tohto počinu bolo aj získanie kópie epitafu Stibora ml. Originál sa nachádza v zbierkovom fonde The Budapest History Museum. Vďaka komunikácii pána Tomáša Michalíka (odborný garant projektu) a riaditeľa Hradu Beckov, n.o. Petra Pastiera sa reštaurátor Áron Rácz pustil koncom roka 2023 do práce. Kópia bola zhotovená už 15. decembra, ale z dôvodu dovoleniek a komplikovanosti prevozu sa nám podarilo epitaf doviesť do Beckova až v stredu 10. januára. Veľká vďaka patrí miestnemu lokálpatriotovi pánovi Jánovi Macejkovi, ktorý ochotne zapožičal svoju dodávku a bez nároku na finančné krytie tohto výjazdu epitaf do Beckova doviezol.

Epitaf má rozmery 218 cm na výšku, 108 cm na šírku a 19 cm hĺbku. Už v marci (2.3.2024) sa prví návštevníci budú môcť pozrieť na podobizňou tejto významnej osobnosti v časti expozície, ktorá bude nazvaná lapidárium.