Nový náučný chodník HISTÓRIA NA DLANI

V rámci projektu cezhraničnej spolupráce „Poznejte Tvrdonice, Beckov a Gbely“ získala obec nenávratný finančný príspevok na vybudovanie náučného chodníka s informačnými tabuľami. Súčasťou sú aj navigačné brožúrky, smetné koše na separovaný zber a stojany na bicykle (na hrade) a tiež panoramatické fotky obce a interaktívny kvíz so súťažou. Projekt je zameraný na spoločné aktivity v oblasti skvalitnenia životného prostredia s cieľom zvýšenia atraktívnosti kultúrneho a prírodného dedičstva pre miestnych obyvateľov a návštevníkov spolupracujúcich regiónov. Projekt prebieha na území Juhomoravského, Trnavského a Trenčianskeho kraja v zapojených obciach Tvrdonice, Gbely a Beckov.

HISTÓRIA NA DLANI

Východisko: Kaplnka sv. Jána Nepomuckého (pri penzióne Kúria Beckov)

Dĺžka: cca 1200 m

Čas prechodu: cca 60 min.

Zameranie chodníka: kultúrno-historické

Typ chodníka: samoobslužný, peší, bicyklový, letný, zimný

Náročnosť: nenáročný

Nadväznosť: napojenie na náučný chodník J. M. Hurbana

Počas prechádzky náučným chodníkom objavíte osobnosti, príbehy, či architektúru Beckova „ako na dlani“. Populárno-náučný text, vhodne doplnený fotografiou, či mapou, vás prenesie do dôb minulých, od Stibora k Ambrovi, cez Dionýza Štúra a Hurbana, k rodom Révaiovcov a Medňanských. 13 informačných tabúľ ponúka obsažný záber z dejín Beckova pre všetkých „históriechtivých“ obyvateľov, turistov, návštevníkov, dostupných v ktoromkoľvek ročnom období, akomkoľvek počasí, v sezóne či mimo nej. Chodník začína pri soche sv. Jána Nepomuckého a pokračuje cez park, Pod Hôrkou až do Matyášky, kde sa plynule napája na „Hurbanov náučný chodník“.

Stojany náučných tabúľ sú vyhotovené z materiálu COR-TEN. Na prvý pohľad „hrdzavý“ plech je originálny prírodný materiál odolný voči poveternostným podmienkam. Vyvíja sa postupne a patina na jeho povrchu mu dodáva jedinečný vzhľad nezameniteľnej farby. Nepotrebuje žiadnu dodatočnú úpravu, ochráni sa sám. COR-TEN je 100% recyklovateľná, prírodná a užitočná oceľ. Patinujúca oceľ je pre architektúru známa od 60. rokov minulého storočia. Pred touto dobou sa používala pre výrobu železničných vagónov, ktoré sa nemuseli ošetrovať nátermi ako ochrana pred koróziou. V podstate ide o oceľ so zvýšenou odolnosťou proti atmosférickej korózii. V procese výroby sa do tekutej ocele pridávajú prvky ako fosfor, meď, chróm, nikel, molybdén, ktoré vytvoria zvýšenú odolnosť takejto ocele. Konečný „cortenový“ výrobok má zníženú, dá sa povedať, že až zastavenú koróziu. Materiál COR-TEN sa starnutím stáva vzhľadovo atraktívnejším, čo je vlastnosť veľmi vzácna a pre architektonické použitie cenná. V prípade mechanického poškodenia materiálu COR-TEN, má patinujúca oceľ schopnosť opätovného vzniku svojej patiny na poškodených miestach. (prevzaté z www.foxysteel.sk)

Projekt je podporený z programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika 2014–2020  www.sk-cz.eu, a je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.